NIVaM realizuje medzinárodný projekt InkluRoma – Erasmus+

Aktuality / 07.10.2024

Projekt s názvom „Inovácie v odbornej príprave pedagogických a odborných zamestnancov v kontexte inkluzívneho vzdelávania v školách so žiakmi z rómskych komunít“ so sloganom InkluRoma je zameraný na tvorbu publikácií so zameraním na rómsky jazyk a na budovanie inkluzívneho vzdelávacieho prostredia.

Prostredníctvom školenia pedagogických a odborných zamestnancov prispieva k uplatňovaniu práva Rómov vzdelávať sa vo svojom materinskom jazyku, zabezpečeniu efektívnejšieho vzdelávania v školách s rómskymi žiakmi z marginalizovaných komunít a k väčšej podpore rozmanitosti v školách. 

Projekt tiež prispieva k budovaniu inkluzívnych škôl rešpektujúce vzdelávacie potreby žiakov z rómskych komunít a žiakov z rôznych kultúrnych prostredí. 

Projekt sa realizuje od 01. 09. 2024. Termín pre ukončenie projektu je 31. 08.  2026. 

Medzinárodní projektoví partneri: 

Univerzita Karlova v Prahe, ktorá je prvou univerzitou na svete, kde sa vyučuje romistika ako špecializovaný magisterský program zahŕňajúci rómsky jazyk, umenie, etnológiu a históriu (od roku 1991). Tím katedry romistiky má bohaté skúsenosti s rôznymi projektmi v oblasti histórie (zber spomienok na rómsky holokaust), etnológie (migrácia Rómov do západných krajín), lingvistiky (sociolingvistická situácia Rómov v Českej republike, nárečia rómčiny v Českej a Slovenskej republike) a v oblasti výučby jazykov.

Európske Wergeland Centrum (EWC) bolo založené Radou Európy a Nórskom v roku 2008 ako Európske centrum zdrojov na podporu výchovy k občianstvu a ľudským právam a interkultúrneho vzdelávania v celej Európe. EWC podporuje členské štáty Rady Európy pri presadzovaní výchovy k občianstvu a ľudským právam a presadzovaní demokratických hodnôt, rozmanitosti a inkluzívneho vzdelávacieho prostredia. Uznáva dôležitosť oceňovania rôznych kultúr, vrátane rómskej, a to najmä vo vzdelávacej praxi. Zameriava sa na riešenie diskriminácie, na podporu inklúzie a rozmanitosti v školách a poskytuje školenia pre učiteľov a manažment škôl.

Projekt je podporený v rámci programu Erasmus+, kľúčová akcia 2 – partnerstvá pre spoluprácu a je financovaný Európskou úniou.

 

Projekt s názvom Inovatívne vzdelávanie učiteľov s cieľom zvýšiť ich interkultúrne kompetencie vo vzdelávacom procese rómskych žiakov získal grant z Nórska prostredníctom Nórskych grantov v sume 1 105 000 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 195 000 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je systémová podpora zavedenia vyučovania rómskeho jazyka a literatúry, rómskej kultúry a rómskej histórie na všetkých stupňoch vzdelávania v rámci školských vzdelávacích programov škôl so žiakmi z rómskych komunít, podpora interkultúrneho vzdelávania, demokratického a inkluzívneho školského prostredia.

Partner projektu: