V dňoch 23.10. a 24.10.2024 prebieha v Prahe riešiteľská porada č. 1 k projektu s názvom „Inovácie v odbornej príprave pedagogických a odborných zamestnancov v kontexte inkluzívneho vzdelávania v školách so žiakmi z rómskych komunít“ so sloganom InkluRoma.
Projekt s názvom „Inovácie v odbornej príprave pedagogických a odborných zamestnancov v kontexte inkluzívneho vzdelávania v školách so žiakmi z rómskych komunít“ so sloganom InkluRoma je zameraný na tvorbu publikácií so zameraním na rómsky jazyk a na budovanie inkluzívneho vzdelávacieho prostredia.
Svoje výsledky sumarizuje tematický projekt s medzinárodnou participáciou.
V roku 2015 vydal Národný inštitút vzdelávania a mládeže v rámci projektu Spolu s Rómami dosiahneme viac, prvé publikácie pre pedagógov a pedagogičky a žiakov a žiačky.
V priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa konala záverečná medzinárodná konferencia inovatívneho vzdelávania učiteľov s cieľom zvýšiť ich interkultúrne kompetencie vo vzdelávacom procese rómskych žiakov, známeho pod sloganom "Spolu s Rómami dosiahneme viac"
Učitelia Základnej školy Zlaté Klasy obhajovali pred skúšobnou komisiou záverečné prezentácie.
VIDEO: Autentické reakcie účastníkov vzdelávacích tréningov realizovaných s Medzinárodným centrom pre vzdelávanie o Auschwitz a holokauste
Národný inštitút vzdelávania a mládeže zorganizoval tematické vzdelávacie tréningy. Pri ich realizácii spolupracoval s Medzinárodným centrom pre vzdelávanie o Auschwitz a holokauste
V termíne od 12. – 15. októbra 2023 bol uskutočnený vzdelávací tréning pre učiteľov rómskeho jazyka v Bratislave. Lektormi boli experti z Európskeho Wergeland Centra: Ramiza Sakip, Larisa Bronder a Jana Randa.
Školenie učiteľov rómskeho jazyka realizujeme práve v týchto dňoch v Bratislave.
Konferencia o národnostných jazykoch, ktorá práve prebieha v Bratislave je podujatím, na ktorom sa z viacerých regiónov Slovenska stretli učitelia a odborníci, aby diskutovali o zmenách vo vyučovaní národnostných jazykov a tak si navzájom vymenili pedagogické skúsenosti z národnostného vzdelávania.
Práve v týchto dňoch prebieha v Zlatých Klasoch vzdelávanie pedagógov v oblasti používania rómskeho jazyka pri práci a vzdelávaní v školách so žiakmi z rómskych komunít.
Spolu s Rómami dosiahneme viac
Spolu s Rómami dosiahneme viac
Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM) pripravuje inovatívne vzdelávanie pracovníkov, ktorí sa podieľajú na riadiacom procese základných a stredných škôl.
Prečo hovoriť o rómskej kultúre a rómskej histórii? K čomu ma viesť interkultúrny dialóg? Prečo sa učiť po rómsky? Má zmysel interkultúrne vzdelávať? Aj týmito otázkami sa zaoberali pedagógovia na inovatívnom vzdelávaní, ktoré sa uskutočnilo od 2. do 5. marca v Bratislave.
Národný inštitút vzdelávania a mládeže v spolupráci so Súkromnou SOŠ pedagogickou a sociálnou v Košiciach pripravuje v školskom roku 2022/2023 piaty ročník literárnej súťaže v prednese poézie a prózy v rómskom jazyku pod názvom AMARI ROMAŇI ČHIB – Naša rómčina.
Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) dlhodobo podporuje vzdelávanie Rómov a Rómiek na celonárodnej úrovni od predprimárneho až po vyššie stredné vzdelávanie prostredníctvom viacerých projektov a aktivít.
Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) pripravuje inovatívny vzdelávací tréning „Interkultúrne vzdelávať v školách so žiakmi z rómskych komunít“, ktorý je určený pre pedagógov materských, základných a stredných škôl.
Lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania, či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo.
V hlavnom meste Nórska sa v dňoch 9. až 11. mája uskutočnilo pracovné stretnutie Európskeho Wergeland Centra (EWC) a Štátneho pedagogického ústavu. Cieľom bolo spoločne pripraviť a naplánovať študijnú cestu v Oslo pre 30 učiteľov a učiteliek zo Slovenska.
Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) v spolupráci s Európskym Wergeland Centrom (EWC), partnerom Rady Európy, pripravuje v termíne 6. – 9. apríla 2022 školenie školiteľov v oblasti ľudských práv a demokratického občianstva pre pokročilých.
Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) pripravuje inovatívny vzdelávací tréning „Interkultúrne vzdelávať v školách so žiakmi z rómskych komunít“, ktorý je určený pre pedagógov materských, základných a stredných škôl.
Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) v dňoch 26. 11. – 28. 11. 2021 uskutočnil vzdelávanie pre pedagógov so zámerom pripraviť ich odborne na štátnu jazykovú skúšku z rómskeho jazyka.
V Bratislave sa uplynulý týždeň stretlo desať školských tímov, ktoré sa zúčastnili jedinečného vzdelávacieho podujatia SLOVENSKÁ AKADÉMIA: „DEMOKRATICKÉ A INKLUZÍVNE ŠKOLSKÉ PROSTREDIE PRE VŠETKÝCH“.
Zapojte sa do vzdelávacej aktivity.
Štátny pedagogický ústav pripravuje bezplatné inovatívne vzdelávanie pracovníkov, ktorí sa podieľajú na riadiacom procese základných a stredných škôl.
Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) bude vzdelávať pedagógov so zámerom pripraviť ich odborne a jazykovo na štátnu jazykovú skúšku z rómskeho jazyka.
Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) vyškolil 45 pracovníkov, ktorí sa podieľajú na riadiacom procese výchovno-vzdelávacieho procesu v základných a stredných škôl so žiakmi z rómskych komunít.
Štátny pedagogický ústav pripravuje bezplatné inovatívne vzdelávanie pracovníkov, ktorí sa podieľajú na riadiacom procese základných a stredných škôl.
Štátny pedagogický ústav pripravuje inovatívne vzdelávanie pracovníkov, ktorí sa podieľajú na riadiacom procese základných a stredných škôl.
Štátny pedagogický ústav v spolupráci s Európskym Wergeland Centrom realizuje vzdelávacie podujatie s názvom Slovenská akadémia „Demokratické a inkluzívne školské prostredie pre všetkých“.
Preddefinovaný projekt Štátneho pedagogického ústavu reflektuje právo rómskej menšiny všestranne sa rozvíjať a vzdelávať sa v materinskom rómskom jazyku, rómskej kultúre a histórii.
Štátny pedagogický ústav realizuje v spolupráci s Európskym Wergeland Centrom, organizáciou Rady Európy školenie školiteľov v oblasti ľudských práv a demokratického občianstva.
Projekt inovatívne vzdelávanie učiteľov s cieľom zvýšiť ich interkultúrne kompetencie vo vzdelávacom procese rómskych žiakov
Projekt s názvom Inovatívne vzdelávanie učiteľov s cieľom zvýšiť ich interkultúrne kompetencie vo vzdelávacom procese rómskych žiakov získal grant z Nórska prostredníctom Nórskych grantov v sume 1 105 000 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 195 000 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je systémová podpora zavedenia vyučovania rómskeho jazyka a literatúry, rómskej kultúry a rómskej histórie na všetkých stupňoch vzdelávania v rámci školských vzdelávacích programov škôl so žiakmi z rómskych komunít, podpora interkultúrneho vzdelávania, demokratického a inkluzívneho školského prostredia.
Partner projektu: